FONDAS

GRĮŽTI Į PRADŽIĄ LIETUVOS  SPAUDOS  STRAIPSNIŲ  RINKINIAI 

 IŠRADIMAI
/Atnaujinta 2014-01-14/

Su straipsnių pilnais tekstais galite susipažinti Patentinės informacijos centre, 
tel. (8 5) 262 85 78, el. paštas:
patent@tb.lt

1998, 1997, 1996, 1995, 1994, 1993, 1992, 1991 metų archyvas

AUTORIUS PAVADINIMAS ANOTACIJA

2014

Lietuvos mokslininkų išradimas tapo priežastimi nesikvėpinti Apie įmonės „ART21“ ir Kauno technologijos universiteto kartu sukurtą elektroninę nosį.

2013

K.Buidovaitė VGTU mokslininkų išradimai tarptautiniame renginyje Apie VGTU mokslininkų išradimus, pristatytus Europos Komisijos organizuotame mokslinių tyrimų ir inovacijų renginyje “ICT 2013: Create, Connect, Grow”
Kaie Puur, Evgenija Gainutdinova, Renata Andužienė Patentai ne tik dėl ekonomikos ar verslo, bet ir dėl pripažinimo Apie svarbų patentavimo vaidmenį verslumo pasaulyje bei apie garbę ir pripažinimą, kaip vieną iš svarbiausių aspektų išradėjų pasaulyje.
Indrė Urbaitė Metų išradimų sąraše – akiniai akliesiems ir piliulė, suteikianti antgamtinių jėgų

Apie „Time“ žurnalo pateiktą metų išradimų sąrašą, kuriame ne tik sudėtingas problemas padedantys spręsti išradimai, bet ir įdomūs prietaisai, atsakantys į klausimus, apie kuriuos retai pagalvojame.

 

Vita Kuodytė Lietuvių išradimai: nuo pagalvių su gintaru iki antibakterinio kačių ėdalo Apie lietuvių išradingumo tendencijas
E.Fuks Lietuviškas daugkartinio naudojimo buteliukas – jau prekyboje

Apie ekologišką daugkartinio naudojimo buteliuką, kurį sukūrė du jauni verslininkai, apie jų ateities planus.

 

M.Kuzmickaitė Išradimų kalvės strategijos Apie sistemos pokyčius po pasirašyto susitarimo dėl supaprastintų sąlygų Lietuvai naudotis Europos patentų tarnybos ištekliais tikrinant išradimų patentabilumą.
A.Murauskaitė Dėl kokių lietuviškų išradimų varžosi pasaulis? Apie augantį lietuvių išradėjų aktyvumą.
V.Petkauskas Lietuvos mokslininkai mokosi bendrauti su verslu Apie išradimų patentavimo būklę Lietuvoje.
U.Karaliūnaitė Metė darbą, nes nori būti milijonieriumi Interviu su britų išradėju Stephenu Brittu apie jo idėją paleisti į prekybą įkraunamus dviračio pedalus.
J.Antulis Patentavimo kultūra tik formuojama Apie išradimų patentavimo situaciją Lietuvoje bei valstybės paramą patentavimui.
M.Kniežaitė Kai išradimams nereikia diplomo

Apie programuotoją konstruktorių Aleksej ZAICEVSKIJ, kurį Pasaulinė intelektinės nuosavybės organizacija (WIPO) įvertino aukso medaliu, kaip geriausią 2012 m. jaunąjį išradėją Lietuvoje.

10 išradėjų, kurie netapo superturtuoliais dėl savo išradimų Apie 10 BBC atrinktų  išradėjų, kuriems jų protas ir sukurtos naujovės nepadėjo tapti superturtuoliais.
M.Miknevičius Su patentuotu išradimu – į saulėtus kraštus Apie UAB “Alternatyvi energija” patentuotą saulės energija šildomą pirtį.

2012

A.Srėbalienė Didžiausia kliūtis lietuvių išradėjų kelyje – pinigai Apie dideles patentavimo išlaidas bei nuo 2014 m. įsigaliosiančią naują Europos patento sistemą, kuri leis įmonėms patentavimo sąnaudas sumažinti maždaug 8 kartus.
S.Migonytė Patentas – kaip mirtinas ginklas kare su konkurentais Apie dviejų aršiai konkuruojančių nuotekų valymo įrenginių gamintojų bylą bei piktnaudžiavimą patentine apsauga.
D.Nagelė Pražuvę vaistai nuo vėžio. Išradėjai ir išradimai nebereikalingi Apie nepalankias išradimų patentavimo sąlygas Lietuvoje.
E.Kijauskienė Lietuvių išradimai – ne Lietuvai Apie keletą įdomių lietuvių išradimų bei dideles europinio patento kainas.
M.Miknevičius Tikslas – parduoti savo išradimus Apie Kauno technologijos universiteto vykdomą projektą “Kūrybinės dirbtuvės”, kurio esmė – atrinkti geriausius jaunimo išradimus ir bandyti jomis sudominti verslininkus bei įmones.
E.Pabrėža Kokie patentuoti išradimai yra sėkmingi ir kodėl? Apie sėkmės receptus komercializuojant išradimus.
K.Baubinas MITA paramos sulaukė trylika išradimų Apie Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) skirtą paramą studentų ir mokslininkų darbų komercionalizavimui.
A.Žukovskis Kai kurie lietuvių išradimai verčia šypsotis Apie keletą keistų lietuvių išradimų.
E.Pabrėža Patentų fronte šis tas naujo Apie vieningą Europos patentą, kuo skirsis naujasis Europos patentas nuo senojo bei kokia iš to nauda išradėjams.
E.Pabrėža Komercializavimas Apie technologijų ir techninių sprendimų komercializavimą.
E.Pabrėža Kada apsimoka patentuoti? Kaip įvertinti patentavimo atsiperkamumą, kokios galimos patentų licencijavimo formos.
E.Pabrėža Nuo ko prasideda išradimų patentavimas Apie išradimų patentavimo etapus: idėjos naujumas, informacijos apie patentuotus išradimus paieška, paraiškos padavimas ir kt.
A.Srėbalienė Įvertinti lietuvių išradimai: nuo ekobutelių iki sankryžų Apie reikšmingus pastarojo meto lietuvių išradimus, tokius, kaip S.Buteliausko dviejų lygių žiedinė sankryža “Pinavia”, M.Dambrausko gofruotoji talpykla, S.Šaduikio kurklių gaudyklė ir kt.
Milijonai verslo inovacijoms virsta išradimais Apie Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) veiklą, skirstant Europos Sąjungos struktūrinę paramą bei siekiant darnaus mokslo ir verslo bendradarbiavimo.
R.Keliuotytė Išradėjai ieško kontaktų su verslu Apie parodoje “Balttechnika 2012” surengtą išradėjų konkursą bei išrinktus perspektyviausius išradimus.
L.Žvaliauskas Lietuviški išradimai laukia investicijų Apie parodoje “Balttechnika 2012” surengtą išradėjų konkursą “XXI amžiaus nacionaliniai išradimai ir inovacijos energetikos srityje”.
Europos patentų registravimo taisyklės neribos selekcininkų darbo Apie Europos Parlamento rezoliuciją, apibrėžiančią aiškesnes ribas dėl augalų ir gyvūnų veislių bei jų išvedimo būdų patentavimo.
J.Gavėnas Lietuvio išradimai būsto saugumui Interviu su išradėju, verslininku, bendrovės “Wallux Godram Group” direktoriumi Ramūnu Stankevičiumi.
10 išradimų, labiausiai pakeitusių pasaulį Interneto portalas Lifeslittlemysteries.com pateikia savo sudarytą dešimties svarbiausių žmonijos išradimų sąrašą nuo rato iki interneto.
L.Mustafinaitė Lietuvos mokslininkų išradimai dažniausiai lieka popieriuje Apie problemas, su kuriomis susiduria Lietuvos mokslininkai ir išradėjai.
J.Laurinėnaitė Iškiliausi Lietuvos chemikai Apie iškiliausius pastarojo dešimtmečio Lietuvos chemikus bei jų pasiekimus.

2011

R.Rutkauskaitė Išrasti lengviau negu parduoti Apie išradimų komercializavimą.
K.Šliužas Lietuviškas patentas – pigu, bet biurokratiška Apie didelį Lietuvos mokslinį potencialą, bet menką patentui įregistruoti paduodamų paraiškų skaičių.
A.Murauskaitė Lietuvių išradimams pirkėjų ieškoma svetur Apie Lietuvos tyrimų centro (LTC), sukurto bendradarbiaujant su tarptautine korporacija IBM, vykdomus projektus.
Netikėti išradimai, pavertę jų autorius milijonieriais Ledų ant pagaliuko, superklijų, plastiko bakelito, vazelino bei kibių segtukų atsiradimo istorijos.
G.Kriščiukaitienė Patentavimas – laimėjimai ir problemos Apie išradimų patentavimo situaciją bei problemas savo patirtimi dalinasi Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto mokslininkai.
G.Grigelevičius Nuo idėjos iki pinigų Apie išradimų patentavimo problemas Lietuvoje, apie idėjų generavimą ir jų įgyvendinimą, apie situaciją mokslo ir technologijų parkuose.
T.Bašarovas Būti Einsteinu Lietuvoje neapsimoka Apie išradimų patentavimo situaciją Lietuvoje, apie mokslo ir verslo bendradarbiavimo problemas, bei unikalius lietuvių išradimus.
Klaipėdoje – pirmasis JAV įregistruotas išradimo patentas Apie buvusio Klaipėdos universiteto profesoriaus, habilituoto technologijų mokslų daktaro Sigito Kudarausko  išradimą (Laisvų svyruojančių stūmoklių šiluminė mašina), užpatentuotą JAV.
A.Iškauskas Viena Europa – vienas patentas Apie vieningą Europos Sąjungos patentą (Bendrijos patentą). Vieningo ES patento idėjos vystymosi istorinė apžvalga.
G.Kriščiukaitienė Ar mūsų mokslininkai tikrai myli Lietuvą? Pokalbis su KTU mokslo prorektoriumi prof. habil. dr. Rymantu Kažiu apie išradimų patentavimo problemas Lietuvoje, apie KTU mokslininkų darbus.

2010

E.Markevičienė Lietuvių išradimai – svetimais vardais Apie žemus patentavimo rodiklius Lietuvoje, kurie neatspindi realios mokslo potencijos, o greičiau liudija apie verslo ir mokslo bendradarbiavimo negales. Apie būtinumą sukurti patentų komercializavimo sistemą, kurioje dirbtų intelektinės nuosavybės vadybos profesionalai.
I.Vainalavičiūtė Lietuvoje išradimų yra, o juos realizuojančio verslo? Apie išradimų patentavimo situaciją Lietuvoje bei galimybes išradimus realizuoti komercinėje rinkoje.
Lietuviškas išradimas skinasi kelią į masinę gamybą Apie jauno elektronikos mėgėjo Vytauto Janušonio sukurtą ir užpatentuotą analogų pasaulyje neturintį aparatą garsiakalbiams. Šiuo išradimu jau domisi JAV kompanijos, svarstančios galimybes pradėti masinę jo gamybą.
Į ką orientuosimės – į Dargį ar į Edisoną? Apie žemą patentuotų išradimų skaičių Lietuvoje, apie šio reiškinio priežastis bei valstybės politiką, skatinant išradimus.
M.Kniežaitė Išradėjas žada Lietuvai klondaiką Apie energetikos be kuro idėjos propaguotojo ir dvylikos išradimų autoriaus Kęstučio Usevičiaus išradimą EKAS – energijos kaupimo iš aplinkos sistemą.
J.Petniūnaitė Europos patentas. Patentuoti ar ne? Apie tai, kodėl verta registruoti Europos patentą Lietuvos pareiškėjams, apie Europos patento privalumus, paraiškos dokumentus bei išradimo patentabilumo kriterijus.
Vilniečio juvelyro išradimas pripažintas visame pasaulyje Apie Šarūno Davainio sukurtą unikalų masažinį stalą, kurį Pasaulinė intelektinės nuosavybės organizacija (PINO) pripažino analogų pasaulyje neturinčiu išradimu.

2009

L.Mustafinaitė Gintaro pirtis – vilnietis juvelyras pasauliui pristato lietuvišką poilsio terapiją Apie Šarūno Davainio sukurtą lietuvišką atsipalaidavimo, masažo ir pirties kompleksą.
V.Puronas Apie pirmąjį pasaulyje aštuoniaratį

Apie išradėją bajorą Pšemislavą Neveravičių, gyvenusį XIX a. pab. XX a. pr. Apie P.Neveravičiaus užpatentuotą važiuoklę bei jo įkurtą “Aštuoniaračių automobilių draugiją”.

A.Mockutė Ūkio ministras susidomėjo šiauliečio išradimais

Apie Šiaulių universiteto docento Alfredo Lankausko sukurtą vandeniliu varomą automobiliuką bei sukonstruotą mini Brauno generatorių.

2008

A.Žvirzdinas Septyniolika išradimų ir trys šimtai publikacijų

Apie VGTU leidyklos išleistą mokslo literatūros knygą “Profesorius habilituotas daktaras Romualdas Mačiulaitis. Biografijos puslapiai ir bibliografinė rodyklė”, kuri apima profesoriaus mokslinę ir pedagoginę veiklą nuo 1973 iki 2008 metų.

V.Misevičius

Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos apdovanojimas – KTU profesoriams

Apie KTU išradėjų profesorių Lietuvos mokslo premijų laureatų V.Getaučio ir J.Gražulevičiaus mokslinius pasiekimus.

Naujas VGTU dėstytojų išradimas

Apie naują srieginio sujungimo įveržimo dydžio nustatymo būdą, kurį užpatentavo VGTU dėstytojai.

V.Laukaitienė,
V.Zubelytė

Ar skaičiuos universitetai išradimus dešimtimis?

Lietuvos patentinės sistemos istorija ir dabartis. Išradimų patentavimo universitetuose problemos: pokyčiai ir perspektyvos.

R.Rutkauskaitė Tarp nereikšmingų išradimų verslas atkapsto ir perliukų Apie išradimų patentavimo aktualijas Lietuvoje, apie nepakankamą išradėjų ryšį su verslu.
A.Žvirzdinas Pirmą kartą Lietuvos istorijoje… Apie lietuvių mokslininko Rimanto Kanapėno sukurtą, užpatentuotą, aprobuotą ir sertifikuotą 27 Europos Sąjungos valstybėse daugiaprofilinį, kišeninį lazerinį gydymo prietaisą.
Nuo gegužės 1 dienos – pigesnis Europos patentas Lietuvos išradėjams sumažės Europos patento vertimo išlaidos, išplečiant galiojimą į Londono protokolą ratifikavusias šalis.
O.Strikulienė Lietuvio iššūkis Nobelio laureatams Apie tauragiškį išradėją Edmundą Gedvilą, teigiantį, kad 2004 m. JAV mokslininkai gavo Nobelio premiją už jo nustatytą fizikos dėsnį.

2007

V.Laukaitienė Lietuvoje išradimų yra. Nėra jų paklausos Apie priežastis, lemiančias menką išradimų paklausą Lietuvoje.
G.Milkevičiūtė Šimtams ligų – lietuvio išradimas Apie lietuvių mokslininko Rimanto Kanapėno sukurtą kišeninį lazerinį gydymo aparatą, taikomą 15 medicinos sričių.
IBM pristatė naujus išradimus nanotechnologijų srityje Pasaulinė IT kompanija IBM pristatė du svarbius išradimus, kurie ateityje leis sukurti naujos kartos technologines struktūras ir įrenginius, sudarytus vos iš kelių atomų ar molekulių.
KTU – Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos diplomas Apie didėjančias KTU išradėjų gretas, svarbiausius universiteto mokslininkų pasiekimus bei naujausius išradimus.
J.Vaitiekūnienė Į svarbiausių išradimų sąrašą įtraukė ir spragėsius Apie amerikiečių išradėjo Robert Yeats prieš 65 metus išleistą leidinį “2100 būtinų išradimų”,  bei apie žurnalo “USA Today” sudarytą 25 išradimų, labiausiai pakeitusių žmonių gyvenimą per pastaruosius 25m., sąrašą.
T.Jonuškaitė Išradimų progresija Apie pirmaujančių pasaulyje bendrovių išradybinę ir inovacinę veiklą, apie išradimų praktinį pritaikymą.
G.Pranevičius Šiuolaikiniai patentų teisės aspektai Apie išradimų patentavimo teisinius aspektus, apie tai, koks išradimas gali arba negali būti vadinamas nauju.
JAV daugiausiai išradimų pernai užpatentavo IBM Apie IBM pasiekimus išradimų srityje bei vieną įdomiausių 2006 m. IBM išradimų.

2006

G.Kriščiukaitienė Patentai: problemos ir jų sprendimo būdai Apskritojo stalo diskusija apie dabartinę išradybos situaciją, mažėjančią šalies išradimų pasiūlą bei būtinumą skatinti techninę kūrybą, stiprinti ryšį tarp mokslo ir verslo.
V.Laukaitienė Išradybinė veikla VGTU Apie VGTU išradybinės veiklos tradicijas, pasiekimus bei žymiausius mokslininkus - išradėjus.
V.Spurytė Vieni išradimų autoriai sulaukia sėkmės, kiti – antstolių Apie uostamiesčio išradėjų išradimus.
V.Misevičius Naujų patentų autoriai – KTU mokslininkai Apie KTU mokslininkų išradimus, apie jungtinius mokslininkų ir gamybininkų darbus naujame konsorciume ORGELITA. 
S.Purytė Lietuvių išradimai pasaulyje lieka neapginti Apie išradimų patentavimą Lietuvoje, apie problemas, susijusias su išradimų pritaikymu komercijos srityje bei apie keletą naujausių  VGTU ir KTU mokslininkų išradimų.

2005

V.Laukaitienė Dar du katedros patentai Apie du naujus Vilniaus Gedimino technikos universiteto Aplinkos apsaugos katedros darbuotojų išradimus.
Seimui siūloma uždrausti patentuoti žmogaus klonavimo būdus Apie Valstybinio patentų biuro parengto Patentų įstatymo pakeitimo ir papildymo projekto naujas pataisas.
R.Rutkauskaitė Patento sinonimas - investicijos Apie pateiktas Patentų įstatymo pataisas, kurios suteiks verslui galimybių naudotis Europos patentų išdavimo sistema.
G.Stanišauskas Į rinką – lyg per minų lauką Apie išradimų patentavimo situaciją Lietuvoje, apie problemas, su kuriomis susiduria šių dienų išradėjai.
P.Jakutavičius Lietuvių europiniai patentai nedomina Apie Europos Sąjungos viršūnėse verdančias diskusijas dėl išradimų, diegiamų kompiuteriuose, patentavimo, apie Lietuvos poziciją šiuo klausimu.

2004

J.Vaitiekūnienė Metų išradimai – savotiški, bet naudingi Apie įspūdingiausius 2004m. išradimus.
R.Rutkauskaitė Programuotojai bijo patentų Apie kitąmet planuojamą priimti Europos Sąjungos direktyvą, kuri įgaliotų patentuoti su kompiuterių programomis susijusius išradimus.
Ž.Danys Lietuva – 30-oji Europos patentų organizacijos narė Apie Lietuvos prisijungimą prie Europos patentų konvencijos – svarbiausios Europoje tarptautinės sutarties, reglamentuojančios išradimų apsaugą, apie Europos patentų išdavimo sistemą.
Lietuva prisidės prie EPO politikos formavimo Straipsnyje pateiktas interviu su Europos patentų tarnybos projektų vadybininku A.R.Čaikovskiu apie Europos patentų organizacijos (EPO) veiklą, paskirtį, bendradarbiavimą su LR Valstybiniu patentų biuru bei apie Lietuvos narystę EPO-oje nuo š.m. gruodžio 1d.
D.Britanijoje – išradimų paradas Apie Londone atidarytą Britų išradimų parodą, bei keletą išradimų, kurie turėtų labiausiai sudominti visuomenę.
J.Vaitiekūnienė Išradėjo mintyse – verslo pradžia Apie Sankt Peterburgo verslininką, patobulinusį tualeto bakelį bei rusų medikus, siūlančius nustatyti ligas pagal nukirptus plaukus.
A.Čaplikas Išradėjams – riestainio skylė Apie Lietuvos mokslininkų išradimų patentavimo problemas, apie užsienio firmoms pusvelčiui parduodamą mūsų išradėjų intelektualinį turtą.
M.Dubauskas Išradėjų sąraše lietuviai liko paskutiniai Apie žemą naujovių patentavimo lygį Lietuvoje, apie šios situacijos priežastis bei pasekmes. 

2003

Beprotiškiausi šių metų išradimai Keisčiausių 2003 metų išradimų sąrašo, paskelbto žurnale “Time”, antroji dalis.
A.Sytas Idėjų rinkoje laimi konkretumas Apie išradimų pritaikymą realybėje bei su tuo susijusias problemas.
A.Arlauskienė Kai niežti…protas Apie tai, kuo garsūs Lietuvos išradėjai.
  “Time” paskelbė “kiečiausių” išradimų sąrašą JAV leidžiamas žurnalas “Time” paskelbė 2003 metų išradimų sąrašą, pavadintą “Coolest Inventions 2003”. Jame – įvairiausi išradimai – nuo nematomo žmogaus apsiausto iki bikinių iš žuvų odos. Straipsnyje aprašomi kai kurie iš jų.
  Užpatentuota “Čili” picos tešla Apie UAB “Čilija” technologų sukurtą ypatingą “Čili” picos tešlą, užpatentuotą Valstybiniame patentų biure.
  “Fermento” išradimais domisi JAV biotechnologijos kompanija Apie Lietuvos biotechnologijos bendrovės “Fermentas” išrastas ir patentuotas unikalias technologijas, kuriomis domisi JAV kompanija “New England Biolabs” bei kitos įvairiose pasaulio šalyse veikiančios laboratorijos.
D.Mikšys Mobiliojo telefono išradinėjimas Apie patentuotas mobiliųjų telefonų pritaikymo naujoves.
R.Kirvaitis, V.Laukaitienė Išradybinė veikla Vilniaus Gedimino technikos universitete Apie VGTU išradybinės veiklos tradicijas, šių dienų pasiekimus, ateities perspektyvas.
V.Ostaševičius, A.Šidlauskienė Išradimai Kauno technologijos universitete Apie Kauno technologijos universiteto išradybinę veiklą.
  Artėja bendra patentų sistema Apie ketinimus sukurti bendrą Europos patentų sistemą.

2002

J.Čepelė Išradybos uždavinių sprendimas Apie išradybos uždavinių sprendimo teoriją (IUST), techninių sistemų vystymą, kūrybingos asmenybės ugdymą, kūrybinių uždavinių sprendimo teoriją, techninės kūrybos metodus.
L.Lileikienė Genų patentai stabdo sunkių ligų tyrimus Apie tai, kaip šiuo metu galiojanti patentų tvarka stabdo genų terapijos plėtrą.

2001

N.Mickevičienė Išradimo paraiška Apie tai, kaip gauti išradimo patentą, kaip paduoti patentinę paraišką.
N.Mickevičienė Apie išradimų naujumą Apie tai, kaip turi būti nustatomas išradimo naujumas, kokius informacijos šaltinius reikia išanalizuoti nustatant technikos lygį.
J.Čepelė Techninės kūrybos mokymas Apie išradybos uždavinių sprendimo teoriją (IUST), apie būtinumą techninės kūrybos pagrindų kursą įvesti vidurinėse bei aukštosiose mokyklose

į viršų